• Suriye Kurullar Toplantısı

  Tarih: 2010.12.26 | Kategori:Beyazay Iserlohn Güncel, Ziyaretler | Etiketler:

  TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ SURİYE – ŞAM KURULLAR TOPLANTISI YAPILDI

  GAZİANTEP- HALEP -HUMUS -ŞAM GEZİMİZ  MUHTEŞEMDİ.

  Merkezi istanbul Dünya Ticaret Merkezinde bulunan Türkiye Beyazay Derneği Genel Merkezi tarafından organize edilen Suriye Kurullar toplantısı, 28 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Suriye’de gerçekleşti. Türkiye Beyazay Demeği Genel Başkanı Sayın Lokman Ayva’nın başkanlığını yaptığı Beyaz Ay Demeği’nin yaklaşık 100 yetkilisi, Şam’daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.Programın açılışında bir konuşma yapan Türkiye Beyazay Demeği Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, iki ülke arasında her alanda gelişen işbirliğini artırmak istediklerini söyledi. Ayva konuşmasında, “Suriye bizim akrabamız ve dostumuz bir ülke, dolayısıyla bizim bu tarihi bağları canlandırmamız gerekir. Bizim birçok alandaki ortak birikimlerimizin dünyaya anlatılması lazım Tüm dünyanın istifade edebileceği güzellikler olduğu nu biliyoruz. Bunu anlatmayı amaçlıyoruz” dedi.Türkiye Beyazay Derneğinin ALMANYA ISERLOHN ŞUBE Başkanı Sayın Vedat ÖZÇELİK ‘te davetli olarak kurullar toplantısına katıldı. Suriyeli yetkililer ile bir araya gelen Ayva ve beraberindeki heyet Suriye Çalışma Bakanı Diyala El Hac tarafından da kabul edildi. Görüşmede, Beyaz Ay Derneği’nin Suriye ile işbirliği yapmak istediğini aktaran Genel Başkan Sayın Ayva, engelli öğrenciler için dil ve spor başta olmak üzere çeşitli alanlarda değişim programı başlatılabileceğini söyledi.

  Suriye’de Çalışma Bakanı Sayın Diyala El Hac ile yapılan görüşmeye katılan heyet içinde Almanya Iserlohn BEYAZAY Şube Baskanı Vedat ÖZÇELİK’ de yer aldı. Görüşmeler çok sıcak  ve verimli geçti.Heyete çay ve Türk kahvesi ikram edildi.Burada özürlülere yönelik projeler ile “Eğitim Her Engeli Aşar” projesi konusunda gelişmeler masaya yatırıldı. Dost ve kardeş ülke Suriye ile ortak hareket etme kararı alındı. Toplantıda söz alan  Sayın ÖZÇELİK  ; Almanya’da bir ilk olan Türkiye Beyazay Derneği ISERLOHN Şubesinin tanıtımlarını yaptıklarını belirterek ” dernekler ile görüşmeler yaptık. Zamanla daha başarılı çalışmalar yapacağız.Türkiyede’ ki engelli kardeşlerimiz  ile Almanyada ki engelli  kardeşlerimiz arasında köprü vazifesi yapacağız,  sevgi dolu bir anlayışla engellilerimiz için el ele ve  daima onlarla birlikte olacağız dedi.”EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR” kampanyasına her türlü desteği sonuna kadar vereceklerini belirten Sayın Özçelik iyi dileklerini sunarak konuşmasını sonlandırdı.

  Türkiye Beyazay Demeği Kütahya Şube Başkanı Ali Rıza Soyaslan temaslarını değerlendirerek ;”Suriye ile temaslarımızın icraatlarımıza yansıması büyük olacaktır. Suriye’de önemli yetkilerle tanıştık. Suriye Sivil Toplum kuruluşları ile Kütahya arasında kardeşlik bağları güçlü iletişimlerimizle güçlenektir. Şu anda uygulamakta olduğumuz Bilgisayar kursiyerlerimize İstanbul Florya tesislerinde görme engellilerimize 1 hafta tatil sağlanacaktır” dedi.

  Şam Büyükelçimiz Ömer Önhon’a Suriye temaslarında yaptığı katkılarından dolayı Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva tarafından plaket verildi.